Ako si prvýkrát prenajať auto v zahraničí

Požičovňa áut

Na svete je veľa destinácií, kde to bez požičaného auta jednoducho nie je ono. Či už chcete preskúmať prírodné zázraky USA, vydať sa na cestu po Novom Zélande alebo Južnej Afrike, alebo jednoducho chcete byť slobodní a nezávislí od cestovných poriadkov, vaše kroky budú určite smerovať k požičanému autu.

Ako to vlastne pri takomto prenájme auta funguje a na čo nezabudnúť? Nemusíte sa obávať, napísali sme pre vás základného sprievodcu, po ktorého prečítaní vás už nič neprekvapí.

Kde si rezervovať auto

Existujú desiatky rezervačných portálov. Výber auta funguje podobne ako výber letu. Pomocou vyhľadávačov môžete porovnať ponuky všetkých dostupných požičovní alebo si môžete auto rezervovať priamo na webových stránkach jednotlivých požičovní.

Prostredníctvom vyhľadávačov

Vo väčšine prípadov je najjednoduchšie rezervovať prostredníctvom vyhľadávačov. Booking.com je jedným z najobľúbenejších a najprehľadnejších a sami ho často používame.

Pri rezervácii cez vyhľadávač budete vždy vedieť, od ktorej požičovne si auto prenajímate, a mali by byť uvedené aj podrobné podmienky prenájmu. Vyhnite sa porovnávacím stránkam s lákavými cenami, kde podobné informácie nenájdete, napríklad neodporúčame používať stránku economycarrentals.com.

Rezervácia cez podobný vyhľadávač má výhodu, že porovnáva väčšinu ponúk od najlacnejšej po najdrahšiu, takže nemusíte hľadať na webových stránkach jednotlivých požičovní. Okrem toho je rezervácia cez podobné stránky zvyčajne lacnejšia ako rezervácia priamo cez webovú stránku autopožičovne.

Rezervujte si auto cez booking.com

Na druhej strane, jednou z nevýhod je potreba podrobne a dvakrát si prečítať podmienky prenájmu. Často sa stáva, že po výbere konkrétnej ponuky sú podmienky aktualizované a líšia sa od pôvodného textu. Preto si ich pred zaplatením prečítajte ešte raz.

Pri rezervácii platíte peniaze priamo na stránke a prípadné zmeny alebo zrušenie rezervácie sa riešia prostredníctvom nich.

Prostredníctvom webovej stránky autopožičovne

Každá autopožičovňa samozrejme prevádzkuje vlastné rezervačné systémy, prostredníctvom ktorých si môžete auto rezervovať. Vo väčšine prípadov je táto možnosť drahšia ako vyššie uvedené vyhľadávače, ale nie vždy to tak je. Vždy odporúčame porovnávať ponuky.

Najmä v prémiových lokalitách, t. j. na veľmi turisticky navštevovaných miestach alebo v odľahlých oblastiach, môže byť lacnejšia rezervácia priamo cez webovú stránku požičovne. Medzi najznámejšie spoločnosti pôsobiace na celom svete patria Alamo, Avis, Budget, Dollar, Europcar, Sixt, Hetz, Alamo, Thrifty a ďalšie.

Požičovne, ktorým sa treba vyhnúť

Nie všetky spoločnosti majú dobrú povesť a napriek lákavej cene si nakoniec účtujú smiešne poplatky alebo sa snažia vymyslieť rôzne škody a po vrátení vozidla vám strhnú peniaze z karty.

Medzi najhoršie požičovne tradične patria Goldcar, Centauro, Firefly, Record a InterRent.

Na letisku alebo v meste?

Vždy si overte ceny prenájmu v pobočke na letisku a v blízkom meste. Ceny v pobočke mimo letiska sa môžu líšiť až o desiatky percent (ale nemusia), preto porovnajte, či sa vám oplatí absolvovať jednu krátku cestu z letiska miestnou dopravou. Informácie o doprave z viac ako 600 letísk nájdete v našich sprievodcoch.

Kedy si objednať a koľko stojí prenájom auta

Vo všeobecnosti platí, že čím skôr si auto rezervujete, tým menej zaplatíte. Väčšina autopožičovní a rezervačných stránok, ako je booking.com, umožňuje bezplatné zrušenie rezervácie 48 hodín pred prenájmom, takže vám nič nebráni rezervovať si auto v dostatočnom predstihu, aby ste boli na istote, a z času na čas si overiť ceny - aj autopožičovne môžu mať rôzne zľavové akcie.

Navyše, podobne ako pri letoch, nezáleží len na tom, ako dlho vopred si auto rezervujete, ale aj na tom, v akých termínoch.

V dovolenkových destináciách zaplatíte najviac počas letných prázdnin, zatiaľ čo v zime sú ceny často absurdne nízke v nízkych stovkách korún za deň (napríklad v Írsku, Španielsku alebo Portugalsku).

Rezervujte si prenájom auta vopred

Záleží dokonca aj na dňoch, kedy si auto prenajímate. Ak sa chystáte do turistickej destinácie, najdrahšie budú víkendové ceny (zvyčajne začínajú vo štvrtok napoludnie a končia v pondelok napoludnie), zatiaľ čo vo veľkých mestách, kde sa autá prenajímajú na prácu, budú najdrahšie pracovné dni.

Pri každej rezervácii vyplníte dátum a presný čas vyzdvihnutia, čo zohráva dôležitú úlohu. Sadzby sa vypočítavajú pre každý deň. Ak si auto prenajmete v piatok o 10:30 a vrátite ho v sobotu o 10:30, zaplatíte za 1 deň, ale ak ho vrátite o 11:00, zaplatíte za 2 celé dni.

Taktiež platí, že čím dlhšia je doba prenájmu, tým menej zaplatíte za deň. Ak si napríklad v USA požičiate auto na 14 dní, pravdepodobne sa dostanete pod 30 usd za deň.

Na čo si dať pozor pri objednávaní

Pri hľadaní najlacnejších ponúk sa môže stať niekoľko záludností, z ktorých niektoré môžu byť pre vašu peňaženku zlé. Stručne povedané, pri prenájme auta platí viac ako kdekoľvek inde: čítajte podmienky.

Poistenie, spoluúčasť a záloha

Tri čarovné slová, ktoré budete pri prenájme auta čítať pravdepodobne najčastejšie. Úzko spolu súvisia.

Poistenie si môžete dohodnúť buď prostredníctvom tretej strany, napríklad pri rezervácii cez booking.com, alebo úplne samostatne s inou spoločnosťou, alebo priamo s požičovňou.

Možnosť poistenia treťou stranou je lacnejšia, ale na druhej strane je "papierovanie" v prípade problému trochu komplikovanejšie. Ak si uzatvoríte poistenie prostredníctvom tretej strany a niečo sa stane, autopožičovňa vám stiahne peniaze z karty a vy si potom uplatníte nárok u spoločnosti, v ktorej ste si poistenie uzatvorili.

Na druhej strane, ak ste poistení priamo v autopožičovni, nemusíte nič riešiť a všetky papierovačky za vás vybaví autopožičovňa. Na druhej strane je takéto poistenie podstatne drahšie a v niektorých prípadoch prevyšuje samotnú cenu prenájmu.

Základná cena takmer vždy zahŕňa poistenie CDW (Collision Damage Waiver), ktoré však kryje škody na karosérii len do určitej výšky. Nevzťahuje sa na poškodenie interiéru, okien, podvozku alebo pneumatík.

K cene si vždy môžete pripočítať jednotlivé súčasti alebo sa môžete rozhodnúť pre kompletné poistenie vozidla s nulovou spoluúčasťou (zvyčajne označované ako LDW alebo FDW). Ceny sa líšia v závislosti od lokality, typu vozidla a dĺžky prenájmu.

Zvyčajne sa pohybujú od približne 25 usd za deň, ak sa zriaďujú prostredníctvom "tretej strany", alebo od 25 usd do 60 usd, ak sa zriaďujú priamo prostredníctvom požičovne.

Spoluúčasť je maximálna suma, ktorú vám môže požičovňa účtovať v prípade poškodenia alebo krádeže vozidla. Sumy sa môžu pohybovať od stoviek až po tisíce eur (maximálna suma, s ktorou sme sa stretli, bola 2 500 eur).

Ak si kúpite plné poistenie s nulovou spoluúčasťou, v prípade poškodenia alebo odcudzenia vozidla neplatíte nič, ale pri poistení tretej strany si opäť najprv požičovňa vezme peniaze a vy si potom škodu uplatníte u svojej poisťovne.

Pozor! Ak si nezaplatíte plné poistenie (LDW alebo FDW) a súčasťou je len základné poistenie CDW (t. j. zvyčajne len karosérie), suma spoluúčasti sa vzťahuje len na toto poistenie.

Ak máte prenajaté vozidlo bez plného poistenia len so základným CDW a zničíte motor, spojku alebo inú časť vozidla, zaplatíte plnú výšku škody, nielen maximálnu "spoluúčasť".

Depozit je suma, ktorá bude zablokovaná v deň prenájmu a odblokovaná pri vrátení vozidla, ak ho vrátite v poriadku. Upozorňujeme, že peniaze nie sú automaticky odblokované v deň vrátenia, celý proces môže trvať až 3 týždne.

Výška zálohy sa opäť v jednotlivých požičovniach značne líši a môže sa pohybovať od 100 do 2 500 eur. Často sa záloha rovná spoluúčasti, ale nie je to pravidlom.

To, koľko peňazí požičovňa zablokuje, závisí opäť od poistnej zmluvy. Ak si uzatvoríte plné poistenie priamo v požičovni, záloha bude malá alebo žiadna, ak si uzatvoríte plné poistenie s nulovou spoluúčasťou prostredníctvom tretej strany (napríklad renalcars.com alebo tradičnej poisťovne), zálohe sa nevyhnete.

V každom prípade si na karte nechajte dostatok prostriedkov, ktoré nebudete potrebovať okamžite počas dovolenky alebo niekoľko týždňov po nej.

Kreditná alebo debetná karta?

S vkladom súvisí večná otázka o type kreditnej karty. Kreditnú kartu potrebujete na to, aby ste si mohli požičať. Tú väčšina autopožičovní vyžaduje na zablokovanie vašej zálohy.

Existujú síce výnimky, keď si vystačíte s debetnou kartou, ale zvyčajne to znamená, že si musíte kúpiť drahé poistenie s nulovou spoluúčasťou. Prípady, keď sa na mieste dozviete, že vám auto nepožičajú len preto, že nemáte kreditnú kartu, sú bežné.

Kreditné karty sú pre požičovne dôveryhodnejšie ako debetné karty, majú väčšiu istotu, že klient bude mať v prípade potreby skutočne dostatok finančných prostriedkov. Požičiavanie kreditnou kartou je výhodnejšie aj pre vás - ak dôjde k zablokovaniu veľkej zálohy, "ujdú" vám peniaze banky, a nie priamo vaše.

Dajte si pozor na palivovú politiku

Palivová politika by mala byť jasne deklarovaná už pri rezervácii vozidla. Najbežnejšia a najtransparentnejšia je tzv. plná - plná. Auto si prenajímate s plnou nádržou a vraciate ho s plnou nádržou, pričom za benzín platíte presne tak, ako ste prešli.

Lacnejšiu cenu môžu ponúknuť požičovne s politikou "Full - Empty" alebo tiež "Prepaid Fuel", teda "Full - Empty", kde si požičiate auto s plnou nádržou a vrátite ho s prázdnou. Takýmto ponukám sa vyhnite. Neznamená to, že dostanete zadarmo auto s plnou nádržou.

Za benzín zaplatíte vopred, ale pri vrátení auta ho môžete vrátiť s prázdnou nádržou. Po prvé, požičovňa vám bude účtovať najvyššiu možnú sadzbu za benzín a po druhé, na konci doby prenájmu budete neustále sledovať ukazovateľ paliva, aby ste nepreplatili a nevrátili auto "prázdne".

Limity najazdených kilometrov a obmedzenia oblasti pohybu

Venujte pozornosť položke "Počet najazdených kilometrov/kilometrov". Nie všetky požičovne vám umožnia jazdiť s vozidlom na neobmedzené vzdialenosti. Dajú, ale za prekročenie bezplatného limitu zaplatíte.

Ak je uvedené "neobmedzené", potom môžete s vozidlom jazdiť, ako ďaleko chcete. Ak nie, vždy je uvedený maximálny počet kilometrov, ktoré môžete prejsť zadarmo (za deň), a suma za každý kilometer navyše, zvyčajne okolo 1 usd.

Je tiež bežné, že požičovne áut zakazujú cestovanie do iných krajín. Ak chcete vycestovať mimo krajiny, v ktorej si prenajímate auto, vždy sa vopred uistite, že to bude možné.

Počet vodičov

Pri každej rezervácii vyplníte, či chcete pridať ďalšieho vodiča. Ak túto službu nepridáte, automaticky sa predpokladá, že bude šoférovať len osoba, pre ktorú je auto prenajaté.

Ak vozidlo riadi iný vodič ako ten, ktorý je uvedený v zmluve, nie je to nezákonné. Ak sa však vyskytne akýkoľvek problém s vozidlom alebo ak dôjde k nehode, či už zavinenej alebo nezavinenej, a vozidlo bude riadiť osoba, ktorá nie je uvedená v zmluve, všetky náklady budú na vašu zodpovednosť. A to aj v prípade, že ste zaplatili plné poistenie s nulovou spoluúčasťou.

Vek vodiča alebo mladí a starí platia navyše

Ak si prenajímate vozidlo a máte menej ako 25 rokov alebo viac ako 65 rokov, platí sa príplatok za mladého vodiča, ktorému sa nevyhnete v žiadnej požičovni kdekoľvek na svete.

Je štatistickým faktom, že mladí a starší vodiči sú náchylnejší na nehody a autopožičovne to vedia. V niektorých krajinách sa musí platiť ešte vyššie povinné poistenie zodpovednosti, ak šoféruje mladý vodič.

Sumy sú naozaj vysoké a nezriedka prevyšujú celú cenu prenájmu.

Ak máte menej ako 21 rokov, vo väčšine krajín vám auto vôbec nepožičajú - ani za poplatok.

Typ vozidla

Pri rezervácii si samozrejme môžete vybrať z rôznych veľkostí a tried vozidiel. Nezabudnite však, že požičovňa vám nezaručí konkrétnu značku a model. Vždy si všimnite "... alebo podobný", čo znamená, že vám prenajme rovnaké alebo podobné auto v danej triede.

Majte tiež na pamäti, že autá s manuálnou prevodovkou nemusia byť vždy k dispozícii, najmä v USA, Austrálii alebo na Novom Zélande.

Jednosmerný prenájom vozidla

Aj keď je lákavé naplánovať si veľkolepý road-trip naprieč krajinou, je menej praktické vrátiť sa na miesto, kde ste si auto požičali. Drvivá väčšina veľkých autopožičovní vám umožní vrátiť auto v inej pobočke (ale vždy v tej istej krajine). Veľmi pozorne si však skontrolujte konečnú cenu a prečítajte si položky s informáciami o tom, čo nie je zahrnuté v cene.

Rezervujte si jednosmerný prenájom vozidla

Poplatky za jednosmerný prenájom auta môžu byť veľmi vysoké, často mnohonásobne vyššie ako cena samotného prenájmu. Menej seriózne autopožičovne tento poplatok nezahŕňajú do celkovej ceny, len ho uvedú malým písmom v informáciách o tom, čo nie je zahrnuté v cene.

Samozrejme, existujú výnimky, kde jednosmerný poplatok nie je závratne vysoký, zvyčajne v menších krajinách, na ostrovoch, ale aj v niektorých požičovniach v USA, Južnej Afrike alebo európskych krajinách.

Drahé doplnkové vybavenie

Ak cestujete s deťmi, pravdepodobne si spolu s autom rezervujete aj detskú autosedačku. Dobre si však pozrite, koľko bude stáť. Bežné ceny za týždenný prenájom sa pohybujú okolo 1 EUR a možno bude lepšie, ak si sedačku vezmete z domu, pretože väčšina leteckých spoločností ich prepravuje zadarmo.

Úplne sa vyhnite príplatku za GPS, ktorého ceny často dosahujú absurdnú úroveň okolo 100 eur za týždeň.

Čo budem potrebovať

Spomenuli sme hlavné nástrahy, s ktorými sa môžete stretnúť pri samotnej rezervácii auta. Čo si však so sebou musíte vziať, aby ste si vôbec mohli prenajať auto?

V prvom rade potrebujete kreditnú kartu na meno vodiča, u ktorého ste si auto rezervovali. Otázku debetných a kreditných kariet sme spomenuli vyššie.

Ďalšou nevyhnutnou položkou je medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme, existujú aj výnimky. Napríklad, ak máte vodičský preukaz EÚ a cestujete do inej krajiny EÚ, medzinárodný vodičský preukaz nie je potrebný.

Musíte mať pri sebe aj svoj bežný vodičský preukaz, bez ktorého je medzinárodný neplatný.

Odporúčame vám tiež, aby ste si doma stiahli offline mapy do telefónu a zbytočne neutrácali peniaze za GPS zariadenia.

Ako to funguje na mieste

Pri preberaní vozidla

Pri vyzdvihnutí sa môžete stretnúť s 3 typmi vyzdvihnutia. Na najväčších letiskách sú prepážky autopožičovne zvyčajne pohromade v špeciálnej budove s jasným značením, alebo sa k nim môžete sami dopraviť miestnym autobusom alebo vlakom, čo je vždy bezplatné.

Menšie letiská majú prepážky priamo v príletovej hale a na najmenších letiskách vás k pobočke odvezie osoba s označením.

Na prepážke potom odovzdáte všetky potrebné doklady (pas/občiansky preukaz a medzinárodný vodičský preukaz) a odmietnete všetky dodatočné služby, ktoré vám požičovňa môže ponúknuť. Zvyčajne ide o ponuku LDW (t. j. plného poistenia s nulovou spoluúčasťou) alebo predplatenej nádrže.

Poistenie sa zvyčajne uzatvára vopred a predplatená nádrž zvyčajne nie je nákladovo efektívna.

Potom predložíte kreditnú kartu, ktorou ste zaplatili poplatok za prenájom, a oni na nej zvyčajne zablokujú zálohu vo vopred stanovenej výške. Vždy je to uvedené v podmienkach prenájmu.

Potom už nič nebráni tomu, aby ste si vozidlo prevzali. Vždy dostanete vzor, ktorý buď vy, alebo zamestnanec požičovne pred vami vyplní, na ktorých miestach a ako veľmi je vozidlo poškodené. Nepodceňujte prehliadku a vyplňte všetky viditeľné poškodenia, od malých škrabancov až po znečistený interiér.

Šablónu potom môžete odovzdať zamestnancovi alebo ju vhodiť do pripravených schránok pri odchode z parkoviska (to je bežné napríklad v USA).

Po odovzdaní vozidla

Pred odovzdaním vozidla sa uistite, že nie je extrémne znečistené, a ak je, odvezte ho do autoumyvárne a vysajete ho. Vyjde to lacnejšie ako poplatok za znečistenie, ktorý by si účtovala požičovňa (zvyčajne okolo 60 usd).

Samotné vrátenie vozidla je zvyčajne rýchla formalita. Prídete, odovzdáte kľúče a hotovo. V niektorých požičovniach zamestnanec auto hneď skontroluje a povie vám, čo prípadne nie je v poriadku, v iných sa so živým človekom ani nestretnete a kľúče vhodíte do pripravenej schránky.

Zatiaľ čo vyzdvihnutie vozidla mimo otváracích hodín požičovne buď nie je možné vôbec, alebo je spoplatnené osobitným príplatkom, vrátenie mimo otváracích hodín je zvyčajne bezplatné. Kľúče vhodíte do schránky pri okienku.

Je dobré pravidelne kontrolovať výpisy z kreditnej karty aspoň niekoľko týždňov po návrate. Väčšina renomovaných požičovní vás v prípade zistenia problému (alebo dokonca zaplatenia pokuty) upozorní e-mailom skôr, ako si z vášho bloku strhne peniaze, ale sú aj také požičovne, ktoré sa vás s týmto upozornením neobťažujú.

Záver

Prenájom auta vám môže výrazne uľahčiť cestovanie a tiež predĺžiť cestu na nové miesta, kam by ste sa inak nedostali. Je však dôležité dobre poznať a preštudovať si podmienky prenájmu a hlavne im rozumieť.

Viac ako kdekoľvek inde platí, že zdanlivo najlacnejšia ponuka nemusí byť v konečnom dôsledku naozaj najlacnejšia. Keďže vecí, na ktoré si treba dávať pozor, je viac, na záver vám ponúkame krátke zhrnutie.

Porovnanie cien prenájmu vozidiel

  • Poistenie zvyčajne nie je zahrnuté v základnej cene. Môžete si ho zriadiť lacnejšie prostredníctvom tretej strany, s tým, že v prípade poistnej udalosti budete musieť všetko vybaviť sami a požičovňa vám zablokuje vysokú zálohu. Druhou možnosťou je podstatne drahšie poistenie priamo cez požičovňu. Výhodou je, že požičovňa vybaví prípadnú poistnú udalosť za vás a vy sa nemusíte o nič starať, ako aj nízka alebo žiadna záloha.
  • Počítajte s tým, že budete potrebovať kreditnú kartu a mať na nej dostatočný limit na blokovanie zálohy. Požičanie na debetnú kartu je možné len v niektorých požičovniach a často je spojené s vysokými zálohami.
  • Nenechajte sa oklamať palivovou politikou; optimálne je požičať si a vrátiť auto s plnou nádržou.
  • Po vrátení pravidelne kontrolujte svoju kreditnú kartu, pretože menej renomované požičovne môžu naďalej účtovať dodatočné poplatky.